featured

Bahçe’de yüzde 75 hibeli 6 adet çadır ahır kuruldu

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) – OSMANİYE’nin Bahçe İlçesinde, Tarım ve Orman Bakanlığınca, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) destekli olarak uygulanan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında yüzde 75 hibeli olarak 3 köyde 6 adet çadır ahır tesis ettirildi.
İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Refik Müftüoğlu, proje kapsamında; Yukarıkarderesi, Bekdemir ve Arıklıkaş köylerinde ikamet eden büyük baş hayvan yetiştiricilerine 6 adet çadır ahır tesis ettirildiğini söyledi. Müftüoğlu, “Bu kapsamda 654 bin TL proje bedeli olan 6 adet çadır ahır kurulumu için yetiştiricilerimize yüzde 75 oranında hibe desteği sağlanmıştır. Ayrıca 2022 yılı içerisinde IFAD destekli Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında; merkez ve köylerimizde ikamet eden 103 çiftçi ve üreticimize 23 adet süt sağım makinesi, 12 adet yem kırma makinesi, 4 adet koyun keçi kırkım makinesi, 4 adet tırpan, 14 adet ilaçlama aleti pülverizatör ve 46 adet motorlu çapa olmak üzere toplamda 558 bin TL hibe desteği verilmiştir. Yine yüzde 100 hibeli olarak 6 çiftçimize, 2,5 dekardan 15 dekar çilek bahçe tesisi kurdurulmuş ve toplamda 367 bin 500TL hibe desteği sağlanmıştır. Yine 2022 yılı bitmeden 5 adet telli terbiye sistemli bağ tesisi, 2 adet erik bahçesi ve 3 adet ceviz bahçe tesisi tamamlanacaktır.” Dedi.
Müdür Ahmet Refik Müftüoğlu, Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi ile yüksek kesimlerde, kırsalda yaşayan küçük ve orta ölçekli çiftçilerin yaşam şartlarının, refahlarının ve dirençlerinin artırılmasının hedeflenmekte olduğunu kaydetti. Müdür Müftüoğlu şöyle devam etti: “Kırsal dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi; IFAD yani (Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu) kredisi, Devlet katkısı ve yararlanıcıların katkıları ile finanse edilmekte olup en az 5 yıl süresince Bahçe İlçesinde uygulanmasına devam edilecektir. Bu proje çerçevesinde Bahçe İlçe merkezi ve köylerinde ikamet eden çitçilere, hayvan yetiştiricilerine, üreticilere ve Kamu yatırımlarına yüzde 70 ile yüzde 00’e ulaşan oranlarda hibe desteği sağlanmaktadır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bahçe’de yüzde 75 hibeli 6 adet çadır ahır kuruldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Osmaniye Haber | Kınık Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin