featured

“Abdest alacak su bile bulamıyoruz”

 

Osmaniye Merkeze Bağlı Karataş Köyü Aşağıbahçe yaylasındaki su sorunu, yaylada yaşayan depremzedeleri çileden çıkarttı.

Yayla sakinleri Osmaniye merkezde bulunan evlerinin depremde zarar görmesi sebebiyle çözümü yayla evlerine kaçmakta buldu.

Deprem ve kurak geçen kış nedeni ile şebeke sularının gözü kurudu.  40 hane bulunan yaylada depremzedelerin çeşmelerinden bir damla su akmıyor.

Yayla sakinleri, su depolarına yaklaşık 200 metre uzaklıktan geçen Osmaniye’nin 25 köyüne verilen sudan kendilerine de verilmesini istiyorlar.

Gerek Yaşlı gerekse engelli vatandaşlar, evlerine uzak olan pınardan su taşıyarak ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

Yetkililerin müdahalesi ile sorunun basit bir şekilde çözüleceğini dile getiren yayla sakinleri, yetkililerden biran önce bu soruna çözüm istiyorlar.

“Defalarca kez dile getirmemize rağmen susuzluk çekiyoruz”

Zaten depremde hasar aldıklarını ve ikinci hasarın su olduğunu dile getiren yaylalı Bünyamin Türkmenoğlu, “Depremde evimiz ağır hasar alarak yıkıldı. Biz de barınmak için buraya gelmek zorunda kaldık. Buraya geldiğimizde bu senenin kurak geçmesi sebebiyle yaylamızın suyu yok. Bu konuyu yetkililere defalarca kez dile getirmemize rağmen susuzluk çekiyoruz. Yani duyarlı olmalarını rica ediyoruz. Çünkü zaten depremde hasar almışız. İkinci hasar olmayan suyu gıdım gıdım çekmekle yaşam mücadelesi veriyoruz. Yetkililerden ricamız bize sahip çıkmalarıdır. Defalarca dile getirdik ama geçici çözümler buldular ama kalıcı bir çözüm değil. Bizler şuan halen susuzluk sorunu çekiyoruz.” Diye konuştu.

Yaylaya çok yakın bir yerden su çekilme imkanı olduğunu ifade eden Ahmet Aktaş; “Merkeze bağlı Çona köyünde oturuyoruz. Deprem nedeni ile yaylamıza geldik. Yaylamızda da su olmadığı için çok sıkıntı çekiyoruz. Bize yakın yerden aşağı köylere dağıtılan bir su gidiyor. Bu sudan faydalanmak istiyoruz. Valimden ve yetkililerden yardım bekliyoruz.”dedi.

“Abdest alacak su bile bulamıyoruz”

 

100-150 metre yakınlarından köylere dağıtılan ve bu sudan kendilerine de verilmesini isteyen Beyhan Aktaş ise, “ Osmaniye Merkezde oturuyorum. Osmaniye’deki  evimiz hasar gördüğü için 45 hane olan yayla halkı olarak yaylaya geldik ama su sorunumuz var. Su yok. Bizim 100-150 metre yakınımızda Cebel’in bütün köylere verdiği su gidiyor ama biz ondan yararlanamıyoruz. Şu anda biz abdest alacak su bile bulamıyoruz. Aşağıda küçük bir pınarımız var. Oradan su alıyoruz ama yerin ne yapacağız? Biz bütün yetkililerimizden, Sayın valimizden, Ankara’dan nerden oluyorsa yardımcı olmalarını istiyoruz. Susuz hayatın olmadığını biliyorlar.” Şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

1
mutlu
Mutlu
3
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Abdest alacak su bile bulamıyoruz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. Çok yazık devletin bir an önce çözmesi gerekiyor bu sorunu

  2. 23 Mayıs 2023, 17:47

    Bu insanların çilesi ne zaman bitecek….önce deprem sonra su sorunu ki çözümü çok basit….yayla halkı çözümü söylemiş sadece sayın valimiz sayın belediye başkanımız sayın devlet su işleri yetkililerinin harekete geçmesi yeterli….hem depremzedelerin hem engelli vatandaşların yaşadığı yaylanın su sorunu en kısa sürede çözüme kavuşur….Kınık Gazetesi ve Anka Habere özellikle gazeteci Bekir CANBOLAT’ a çok teşekkürler….

Giriş Yap

Osmaniye Haber | Kınık Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin