2013 yılında Osmaniye’de 22 bin 706 kişi işe yerleşti

featured

                 İbrahim EMÜL

                OSMANİYE Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Abdulkadir Şahin, 2 bin 214 kişinin İŞKUR aracılığıyla, 20 bin 492 kişinin ise doğrudan iş yerlerine başvurarak, toplamda 22 bin 706 kişinin 2013 yılında işe yerleştirildiğini söyledi.

                BİR İNSANIN İŞSİZ KALMASI O İNSAN İÇİN YIKIM DEMEKTİR

                Vali Mehmet Oduncu, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nden brifing aldı. Vali Oduncu, brifing öncesinde, Müdürlüğün birimlerini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

                Sunumu öncesinde konuşan Vali Oduncu, “Bir insanın işsiz kalması o insan için yıkım demektir. Bu nedenle vatandaşlarımızın uzun vadede çalışabilecekleri iş sahibi olabilmeleri, insanca yaşayabilmeleri için fevkalade önemli. Dolayısıyla, biz bu insanlarımızı iş sahibi yapmak zorundayız. Öncelikle gerçek işsizlerin tespit edilmesi, bu vatandaşlarımıza uygun istihdam alanlarının bulunması, işverenlerimizin ihtiyacına uygun emek gücü ile işverenlerin buluşturulması temel hedefimiz. Bu konuda İŞKUR Müdürlüğümüze önemli görevler düşüyor” dedi.

                İŞSİZ İNSANLARLA EMPATİ KURUN

                İŞKUR personelinin, işsiz insanlarla empati kurmaları gerektiğinin de altını çizen Vali Oduncu, “İşsiz vatandaşlarımızın içinde bulundukları durum çok zor ve acı verici bir durum. Dolayısıyla burada çalışan personellerimizin, bunun bilincinde olmaları ve bu konudaki hassasiyetlerini kaybetmemeleri gerekiyor. Bu bilinç ve farkındalıkla, her insanımızın evine ekmek götüreceği bir sistemi Osmaniye’de en iyi şekilde çalıştırmamız lazım. Bu çerçevede İŞKUR’un üstlendiği sorumluluk oldukça önem taşıyor. İŞKUR’dan yeni istihdam alanları oluşturmalarını beklemiyoruz, bunu işverenlerimiz yapacak ama mevcut istihdam alanlarının tespiti ve iş arayan vatandaşlarımızla işverenlerin buluşturulması konusunda hızlı, verimli ve sonuç alıcı çalışmalar yapılması Çalışma ve İş Kurumumuzun en önemli sorumluluğu. Bu konuda herhangi bir aksaklık olmaması gerekir” diye konuştu.

                İŞKUR’UN HEDEF KİTLESİ

                Vali Oduncu’nun konuşmasının ardından, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Abdulkadir Şahin, Müdürlüğün çalışmalarını içeren brifing sunumunu yaptı. Kurumun tarihçesi, personel ve araç durumu hakkında bilgi veren İl Müdürü Şahin,  İŞKUR’un hedef kitlesinin; işverenler, iş arayanlar, işsizlik ödeneği alanlar, sosyal yardım alanlar, meslek edinmek için işgücü yetiştirme kurslarına katılmak isteyenler, iş arama becerileri eğitiminden yararlanmak isteyenler, kendi işini kurmak isteyenler, meslek seçme aşamasında olanlar, mesleki becerilerini geliştirmek isteyen, iş bulmada ya da mesleğini değiştirme ve uyum sağlamada zorluk çekenler, ortaokul ve lise sonrası eğitim programı tercihlerinde bilgi ve yardıma ihtiyacı olan öğrenciler olduğunu söyledi.

                İŞKUR’A 14 BİN 986 YENİ BAŞVURU

                İl Müdürü Abdulkadir Şahin, sunumun devamında 2013 yılının Ocak-Ekim ayları döneminde, İŞKUR’a 9 bin 720’si erkek, 5 bin 266’sı kadın olmak üzere toplam 14 bin 986 yeni başvuru yapıldığını, bu başvurulardan 1579 erkek, 635 kadın olmak üzere toplam 2 bin 214 kişinin İŞKUR aracılığıyla, 20 bin 492 kişinin ise doğrudan iş yerlerine başvurarak, toplamda 22 bin 706 kişinin 2013 yılında işe yerleştirildiğini kaydetti. İl Müdürü Şahin, İŞKUR’un işgücü yetiştirme faaliyetleri, bu kapsamda açılan kurslar, kursları başarı ile bitirenlerin işe yerleştirilme durumları, işsizlik sigortası, İŞKUR’un Bakanlık tarafından verilen hedefleri gerçekleştirme durumları hakkında bilgi vererek brifingi bitirdi.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2013 yılında Osmaniye’de 22 bin 706 kişi işe yerleşti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!