1050 Suriyeli, Osmaniye’de ki yurtlara yerleştirildi

featured

İbrahim EMÜL
SURİYE’DEKİ o
laylardan kaçarak Hatay’ın Reyhanlı ilçesinden Türkiye’ye sığınan 1050 Suriyeli Osmaniye’deki yurtlara yerleştirildi. Basın mensuplarının röportaj yapmak istediği Suriyeli vatandaşlar, Beşar Esat’ın adını duyunca korkularından konuşmak istemedi.  Sığınmacılara tercümanlık yapan Ali Demir ise Suriyelilerin Türkiye’de olmalarına rağmen Beşar Esat zulmünden hala korktukları için konuşmak istemediklerini söyledi.

Hatay’dan özel servis araçlarıyla dün geceden itibaren Osmaniye’ye gelen 1050 Suriyeli sığınmacı, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Osmaniye Yurt Müdürlüğü ile Atatürk Öğrenci Yurdu’na yerleştirildi.

Kadın ve çocuk sığınmacı sayısının fazla olduğu, bazı yaşlı sığınmacıların fenalık geçirdiği gözlendi. Sağlık ekiplerinin müdahale ettiği hastaların sağlık durumlarının iyi olduğu bildirilirken, durumu ağır olanlar ise Osmaniye Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Kayıtları alınarak yurtlara yerleştirilen ve sabah kahvaltısı verilen Suriyeliler, daha sonra ise yurt bahçesindeki havuza girerek serinlemeye çalıştıkları gözlendi.
Evinden çıkıp bakkala ekmek almaya giderken ayağından vurularak yaralanan 17 yaşındaki Beesir Ahmer-el Almatar, Suriye’de hiçbir akrabasının kalmadığını belirterek, “Biz Türkiye’yi çok seviyoruz, Türkiye’den Allah razı olsun. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve tüm yetkili kurumlara teşekkür ediyoruz.” Dedi.
Oradaki yaşananları anlatması istenilen Suriyeli bir bayan ise Beşar Esat adını duyunca konuşmayarak kameraların önünden uzaklaştı.
Tercüman Ali Demir, Suriyelilerin ülkelerinde savaş olduğu için vatanlarını terk ederek buraya geldiklerini belirtip, “Türkiye Cumhuriyetine sığınmacı olarak gelen Suriyelilere ülkemiz kucak açmıştır. Buradaki insanlar Beşar Esat’ın zulmünden korkup tekrar ülkelerine gidip de, herhangi bir şiddete maruz kalacakları korkusu ile kameralar karşısında konuşturamıyoruz. O kadar ülkelerinde işkence zulüm görmüşler ki, Türkiey’de oldukları halde hala korkuyorlar” dedi.

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah ise gün içerisinde 1050 Suriyelinin kente geldiğini, toplamda ise bu sayının 2 bine ulaşacağını belirterek, “Her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Sabaha 280 Suriye vatandaşı daha olacak. Bunları okullarımızın, yatılı bölge okullarımızda dahil yurtlarına yerleştirip rahat etmesini sağlayacağız. Ayrıca Cevdetiye Kasabasında hazırlıklarını devam ettirdiğimiz 10 bin kişinin kalacağı bir kamp yeri hazırlıkları devam ediyor. 1 Eylül’e kadar tamamlamamız isteniyor. Kızılay, sağlık ve diğer kurumlarla beraber çalışmalarımız olacak. Özel İdare olarak yer düzenlemesi çalışmalarımız devam ediyor. En kısa sürede de burayı bitirip 1 Eylül’den sonrada gelecek 10 bin civarındaki Suriye vatandaşını Cevdetiye Beldesine yerleştireceğiz” dedi.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
1050 Suriyeli, Osmaniye’de ki yurtlara yerleştirildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kınık Gazetesi - Osmaniye Haber - En Son Osmaniye Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!